Blog

Lidl Healthy Food Haul

What with the next academic year approaching, now is the time to get my savvy-shopper game on… so what better than taking a lidl trip down to Lidl? 😉

Getting your weekly essentials for a cheap price takes practice, but once you figure out what you like and where you can get it cheapest from, you’re practically set! Because I snack on whole foods such as nuts and seeds, which are quite pricey, I’ve found the best places to buy these are from Grape Tree, Tesco and now Lidl.

Normally I’m a Tesco kinda girl, but having been into Lidl for the first time I was pleasantly surprised! My total shop came to roughly £8.00, compared to other supermarkets where it would be at least over £10.00. However, this wasn’t a full shop, more like an impulse-buying healthy snack sesh :’)

Conveniently, my uni house is located near an Aldi which offers pretty similar foods to Lidl, so expect more student foodie hacks to come! Even if there isn’t a Lidl near you, you could still use this haul for inspo as to how to spice up your weekly food shop.

1.Weetabix Protein CrunchIMG_7096

I’ve been so desperate to try these ever since I saw them on Instagram! I think this was just what the cereal isle needed. Although there is 6g of sugar per 30g, they do fit into my macros nicely what with the added protein…and they’re chocolate, so I’m one happy foodie! (£1.99)

2. Cashew nuts & AlmondsIMG_7093

I absolutely love cashew nuts, they make the perfect light snack and are packed full of good fats and protein. For this 200g bag, it was only £1.72. The almonds were £1.39 and are great sprinkled on porridge.

 

3. CheeseIMG_7094

Feta is so tasty when sprinkled onto salads, omelettes or in a baked sweet potato. This cost only £0.99. I  also picked up Quark for £0.75 which is another great protein source.

 

4. Passion FruitIMG_7095

I don’t often get exotic fruit like this, but this was such a good price at £1.20 and will taste fab in a smoothie bowl.

 

 

5. Dark ChocolateIMG_7097

I love putting dark chocolate in my porridge, it’s the best when it melts and you’ve got a puddle of chocolatey goodness! This bar was only £0.89 which is great considering its 74% cocoa.

 

6. Lemon Juice IMG_7098

I don’t normally buy lemon juice, but this was only £0.32 and there is so much you can do with it…watch this space 😉

 

 

 

Jazzy B ❤

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s